SKS BAŁTYK - strona nieoficjalna

O klubie

Bałtyk Gdynia – klub piłkarski założony w 1930 r., występujący w ekstraklasie piłkarskiej w latach 1980-1986 i 1987-1988.

Zapraszamy do odwiedzenia strony SKS BAŁTYK GDYNIA

Historia

Klub założyli w 1930 r. robotnicy budowlani i bezrobotni z gdyńskiej dzielnicy Grabówek. Pierwszym prezesem klubu został Kazimierz Werner. Przed wojną klub odgrywał olbrzymią rolę w kształtowaniu się gdyńskiego środowiska robotniczego oraz popularyzacji piłki nożnej na Wybrzeżu. Jego dalszy rozwój przerwała II wojna światowa. Los wielu ówczesnych działaczy i zawodników jest do dziś nieznany. Wielu z nich oddało swe życie w walce o ojczyznę.

Pierwszy powojenny spektakularny sukces Bałtyku przyniósł rok 1959, w którym to klub awansował do 2 ligi. W ten sposób Bałtyk stał się pierwszym zespołem, który wywalczył dla Gdyni ligę piłkarską na szczeblu centralnym. W 1980 r. Bałtyk awansował do ekstraklasy, w której spędził 7 sezonów. Zespół występował także w Pucharze Intertoto. W latach 90. Bałtyk przeżywał kłopoty natury finansowej i organizacyjnej, co byłą przyczyną trudnego dla klubu okresu. Aktualnie Stowarzyszenie Klub Sportowy Bałtyk występuje w rozgrywkach IV ligi województwa pomorskiego.

Największe sukcesy

• 6. miejsce w I lidze (sezon 1980/81)

• półfinał Pucharu Polski (1984/85)
  • wicemistrzostwo Polski juniorów U-19 (1982)